İlçemizin doğal güzellikleri Hürriyet Gazetesinde özel bir bölüm olarak yayınlandı.
Derelimizi ve bölgemizi gayet güzel bir şekilde araştırıp en ince detaya kadar anlatarak Ülkemizin beğenisine sunan, Türkiye’ nin en fazla okunan gazetelerinden Hürriyet Gazetesine ve bu haberi yapan Gazeteci Sayın Yakup ÖNAL’ a Dereli Belediyesi olarak teşekkür ediyoruz ve bu güzellikleri görmeye tüm insanlarımızı davet ediyoruz.
01/08/2014
Dereli Belediyesi
Haberin Tam Metni Aşağıda Yayınlanmıştır
Türkiye’ nin birbirinden güzel köşeleri arasında Giresun ayrı bir öneme sahip Kirazın Anavatanı, fındığın başkenti ‘yeşil Giresun’ olarak da anılır. Karadeniz’ in Yeşil kentinde gizli kalmış bir ilçesi,cennet köşesi var; Dereli…
İl merkezne 32 kilometre uzaklıktaki Dereli, Aksu Vadisi’ nin üzerinde yer alıyor. Dereli, zengin coğrafyası, tarihsel özelliği, kültürel varlığıyla dikkat çekiyor. Yaz aylarında yaylalar yeşilin her tonunu sergilemeye başlıyor. Şelaleler gürül gürül akıyor.
Giresun’ un en önemli yaylalarının başında ilk akla Dereli sınırları içindeki Kümbet Yaylası gelir. Onlarca yaylaya adeta ağabeylik eer Kümbet… Bir diğeri deİlçe merkezine 28 kilometre uzaklıktaki Bektaş Yaylası’ ysa Dereli’ nin turizm merkezi olarak kabul ediliyor. Bektaş Yaylası yakınlarında Bağırsak Gölü, Aygır Gölü ile Karagöl eşsiz güzelliği ile görenleri hayran bırakıyor.
Bir krater gölü olan Karagöl, aynı zamanda Aksu Deresi’ nin de kaynağı. Giresun’ un gençleri, ağustosun bunlatıcı sıcağında gölün buz gibi suyunda yüzmenin keyfini çıkarıyor. 3017 metrelik Karagöl Tepesi’ nde manzara muhteşemdir. Yemyeşil çayırla, ormanlık lan görüntüsüne Çamlı Gölü’yle devam edilebilir, 3040 metre yükseklikteki Kırklar Tepesi’ nden yine Sağrak Gölüne inerek, dağların bu buzl gölü üzerine düşen yansımasının güzelliğine tanıklık edebilirsiniz.
Adım Adım Cennete
Dereli’ de Akkaya Şelalesi bölgenin bitki aurası gibi…Kayın, Kızılağaç, Kestane ve Ladinlerin yoğunluğu, böğürtlen, likapa gibi çalı bitkileri ile, otsu bitkilerin zenginliği, şelalenin eşsiz yaydığı tınılar cennete bir adım yaklaştırır insanı
Maden Köyünün ‘stonhenge’ leri
Kuzalan Şelalesi, yaylanın ikinci önemli güzelliği. Anıt ağaçlar dikkatinizden kaçmayacak, Alancık Köyünün biraz ilerisinde bembeyaz travertenler dikkatinizi mutlaka çekecek. Botanik bahçesine girmişsiniz gibi, beyazla yeşilin uyumunu göreceksiniz.
Yaylada dağları aniden sis basar. Koyunlar sislerin arasında meler… Bu muhteşem doğa olayıyla büyülenirsiniz Uçsuz bucaksız yeşillik, sisler, kuzu sesleri damarlarınıza kadar işler.
Bölgeyi iyi bilen doğa yürüyüşçüleri Kümbet-Uzundere-Koçkayası Tabiat Parkı, Kulakkaya-Ağaçbaşı Tabiat Parkı ile Yavuzkemal Beldesi’ ni de rotanıza eklemenizi mutlaka önerecektir. Pırıl pırıl akan derelerin üzerinde kurulu kemer köprüler, 600 yıllık su değirmenleri, objektifinize o anı resmedeceksiniz. Yorulduğunuzda boşa akan maden sularını şifa diye içer cennetin kokularını içinize çekersiniz.
Horonla Adrenalin Yükseltin
Dereli, eşsiz cennet coğrafyasının daha çok kişi tarafından keşfedilmesini bekliyor. İngiltere’ de ‘ stonhenge ‘ (asılı taşlar) olarak adlandırılan yapıların bir benzerlerinin Maden Köyünde olduğunu görürsünüz, Rumlardan kalma kiliseleri, Meryem Ana Manastırı’ nı gezebilir, Geyikli Göl’ de Çimen Peri Kızları’ nın efsanelerini dinleyebilirsiniz. Osmanlı Döneminde valilik yapan Halil Rıfat Paşa’ nın yaptırdığı tüneli görmeden keşif mi yapılır?
Yeşil Giresun’ un cennet köşesi Dereli İlçesinde her yıl haziranın son haftası ‘ Kulakkaya Ağaçbaşı Şenliği ‘, temmuzda ‘ Uluslararası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali ‘, ‘ Sağrak Göl Yayla Şenliği ‘, ‘Kuzugölü Yayla Şenliği ‘, ‘ Çıkrık Kapı Şenliği’, ‘ Uluslararası Dereli Bektaş Kültür ve Sanat Festivali gibi etkinlikler düzenleniyor. Bir yaz bu şenliklere katılarak Giresun oyun havalarına eşlik edin, horonlarla adrenalinizi yükseltin.
Yayla pazarlarında alışveriş yapın, sütün hasını için, kızarmış ekmeğinizde tereyağının lezzetini hissedin. Kümbet ile Kulakkaya Yaylarında puzu pirzolanın, Bektaş Yaylası’ nda onlarca peynirin, özellikle de Karakaya koyun peynirinin tadına bakın.
Dereli’ ye geldiğinizde şunları da görmeden geçmeyin: Köknarlı Camii, Meryem Ana Manastırı, Kuşluhan Kalesi, Şahin Kalesi, Kırkharman Kilisesi, Tarihi Hacı Abdullah Duvarı.