TURİZM

İlçemiz zengin turizm potansiyeline sahip olmakla birlikte, özellikle yaz aylarında yerli turizme yönelik, Kümbet, Koçkayası tesisleri, Bektaş, Alçakbel, Kulakkaya ve Tamdere yaylaları gibi mesire yerleri canlı bir turizm merkezidir.

Yine İlçemizde her yıl Kümbet Yaylası Aymaç mevkiinde Temmuz ayının 3 ncü haftasında Uluslararası Kümbet Kültür ve Sanat Festivali ile Temmuz ayının son haftalarında Sağrak Gölü şenliği ve Bektaş yayla festivalleri yapılmaktadır. Bu festivaller yöremizin tanıtılmasında ve turizmin canlanmasında önemli bir yer almaktadır.

KÜMBET TURİZM MERKEZİ
Giresun’a 60 km. mesafede buluna Kümbet Turizm Merkezi, Kümbet yaylası başta olmak üzere çevredeki diğer bazı yaylalar ve Aymaç  Mevkiinden oluşmaktadır.
Yaylaya Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinden iki şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli’den sonra Güdül-Yüceköy üzerinden gidildiğinde 60 km.’ lik bir yol ile ulaşılır.
Ayrıca Şebinkarahisar yolundan devam edilerek, İkisu-Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür. Bu durumda da 84 km. yol kat etmek gerekir.
Kümbet’te Aymaç mesiresi ile Salon Çayırı Orman İçi Dinlenme Tesisleri, yapıları ve doğal güzellikleriyle yörede aktivite çeşitliliği yaratmaktadır.
Daha önce stabilize olan yol 2004 yılı temmuz ayından itibaren asfaltlanmıştır. Yaylada elektrik, su ve telefon mevcut olup, sağlık ocağı da hizmet vermektedir.
Aymaç Mevkii
Aymaç Mevkii,  Kümbet Yayla Merkezinin 2 km. kuzeybatısındadır. Her sene temmuz ayının üçüncü pazar günü Kümbet Şenliklerinin kutlandığı Aymaç Mevkii, doğal güzellikler yönünden zengin, çevre manzarasına hakim bir tepededir. Yol boyunca ladin ormanları ve kır çiçekleri etrafı süslemektedir.
Salon Çayırı Piknik Alanı
Giresun’dan, Kümbet yaylasına girişte, yayla merkezine 1 km. uzaklıkta bulunan Salon Çayırı Piknik Alanına ulaşılır. Salon Çayırında kır gazinosu ve 3 dinlenme evi vardır.

 

BEKTAŞ TURİZM MERKEZİ
Giresun merkezden Evrenköy, Erimez, Yavuzkemal üzerinden gidildiğinde 56 km. uzaklıkta bulunan Bektaş turizm Merkezi çevresindeki Kulakkaya Yaylası, Melikli Obası Yaylası, Kurttepe Mevkii ve Alçakbel Orman İçi Piknik Alanı ile birlikte bir bütün teşkil eder. Bektaş yaylasına yukarıda belirtilen güzergahtan başka üç değişik şekilde daha ulaşmak mümkündür. Bunlar; Giresun-Dereli Yavuzkemal, Giresun-Batlama Deresi- İnişdibi, Giresun -Bulancak üzerinden giden yollardır.
Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yaylada Kurttepe Mevkii kışın kayak yapmaya uygundur. Yaz aylarında burada çim kayağı yapmak mümkündür.
 KULAKKAYA TURİZM MERKEZİ
Giresun’a 45 km. mesafede bulunan yayla, 1500 rakımında ve ilginç doğa güzelliklerine sahip, Giresun’un eskiden beri en çok bilinen ve gidilen yaylasıdır. Yol üzerinde bulunan Despot Kayası ve Suyu, doğal güzelliklere sahip Erimez mevkii, Gelin Kayası ayrı birer ilgi odağıdır. Alçakbel Ormaniçi piknik alanında günübirlik dinlence, eğlence imkanı, hemen yakınındaki Yavuzkemal Beldesi’nde de her türlü alışveriş hizmeti bulunmaktadır.
Kulakkaya-Alçakbel Mevkii’nde bulunan Ormaniçi Eğitim Tesisleri ve yanındaki Ormaniçi Piknik Alanı günübirlik kullanışlara hizmet verirler. Burada organize piknik sahası, çocuk parkı bulunmaktadır.