Yayla turizmine, tarihi yerlerimize ve özellikle yaşatılmakta olan kültür ve sanatına büyük katkısı olan, Kümbet ve çevresinin, bir doğa harikası niteliğindeki yaylalarımızın yurt ve dünya çapında tanıtılarak bilinçli bir şekilde iç ve dış turizm hareketlerine güç kazandırmak amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 29.si yapılan Uluslararası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali coşkuyla kutlandı.
İlçe merkezinde 25 Temmuz 2019 Perşembe akşamı başlayan program, Cuma akşamı İmera ve Baransel konserleriyle devam etti. İlçe halkının yoğun ilgisinin olduğu program 28 Temmuz Pazar günü Kümbet Yaylası Aymaç Mevkii’nde devam etti. Çok sayıda davetli ve misafir topluluğu ile başlayan programa AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Nurettin CANİKLİ, AK Parti Grup İdare Amiri İstanbul Milletvekili Hasan TURAN, Giresun Valisi Harun SARIFAKIOĞULLARI, Dereli İlçe Kaymakamı Emre YEŞİLBAŞ, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin ŞENLİKOĞLU, eski Giresun Milletvekili Mehmet GELDİ, Giresun İl Jandarma Alay Komutan Komutanı Murat YAKIN, Giresun İl Emniyet Müdürü Fahri AKTAŞ, Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Orhan ÖGE, Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz CAN, Orman Bölge Müdürü Ali GÖÇER, AK Parti İl Başkanı Kenan TATLI, Giresun Federasyon Başkanı Muhterem MEMİŞ, Yavuzkemal Belediye Başkanı Adem ÖNAL, Duroğlu Belediye Başkanı Halil ÇETİN, Ören Belediye Başkanı Mustafa EREN, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal GÜRGENCİ, AK Parti Dereli İlçe Başkanı Aydın AKBAŞ, siyasi parti mensupları, gurbetteki Dernek Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri, davetliler, eski ağalar, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, işadamlarımız ve çok sayıda vatandaş katıldı. Mahalli sanatçıların konseri, Giresun Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösterisi ve serbest programla devam eden festivalimiz saat 16.00’ da sona erdi.
Uluslararası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivalinin organizasyonunda emeği geçen tüm değerli iş adamları ve sponsorlarımıza, ayrıca bu coşkulu günde bizleri yalnız bırakmayan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz. İşlerinden dolayı ve tatilleri uygun düşmeyerek aramıza katılamayan tüm hemşehrilerimizi de seneye aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirtiriz.
Dereli Belediyesi