Hot! 24. Uluslar arası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali İle İlgili Basın Toplantısı

 

Dereli Belediye Başkanımız K. Zeki ŞENLİKOĞLU 03/07/2012 tarihinde saat 11:00′ de basın mensuplarıyla bir araya gelerek bu yıl 24. sü düzenlenecek olan Uluslararası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali hakkında Dereli İlçe merkezinde Basın Toplantısı yaptı.

 

BASIN BİLDİRİSİ

Bu yıl 24. düzenlenecek olan Uluslar arası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali, 6-7-8 Temmuz 2012 tarihlerinde dolu dolu bir program içeriğiyle kutlanacak.

 

6 Temmuz 2012 Cuma günü ilçe merkezinde, festival yürüyüşü ve KARMATE grubunun konseriyle başlayacak olan 24. Uluslar arası Kümbet Kültür ve Sanat Festivali’nin son yılların en coşkulu festivali olması için tüm hazırlıklarımızı tamamladık.

 

Her yıl il içinden ve il dışından binlerce Giresunlunun bir araya geldiği, aynı zamanda yaylalarımızın tanıtımına büyük katkısı olan Kümbet Festivali, artık bir marka haline gelmiştir.

 

Bizde yerel yöneticiler olarak bu markamızı ülkemize hatta dünyaya pazarlama noktasında elimizden gelen gayret ve çabayı gösteriyoruz.

 

Giresun ve Derelimizin eşsiz doğal güzelliklerinin tanıtımı noktasında, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz ve geçmiş yıllarda merhum işadamı Sakıp Sabancı başta olmak üzere birçok iş adamına, siyasetçiye, bürokrata ve sanatçıya ev sahipliği yapmış olan Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali çok önemli bir rol üstleniyor.

 

Yayla Turizmine, Tarihi Yerlerimize ve özellikle yaşatılmakta olan kültür ve Sanatına büyük katkısı olan bu festivalin düzenlenmesindeki ana hedefin Kümbet ve çevresinin bir doğa harikası niteliğindeki Yaylalarımızın Yurt ve Dünya çapında tanıtılarak bilinçli bir şekilde iç ve dış Turizm hareketlerine güç kazandırmaktır.

 

İlimizin ve ilçemizin sosyo-ekonomik kalkınması turizm ve eğitimden geçiyor. Bu iki başlık bizim için çok önemli. Bunun birinci ayağını da yayla turizmi oluşturmakta. Son yıllardaki turizm hareketliliği bunun bir sinyalidir. Topyekün hareket etmemiz ve halkımızın da bunun tam anlamıyla farkına varmasıyla birlikte yayla turizmden isteğimiz payı fazlasıyla alacağımıza inancımız tamdır.

 

Biz idareciler kadar esnaflarımız ve halkımızda turizm bilinci tam anlamıyla benimsemelidir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi ilçemizin geleceği turizm ve eğitime bağlı. Son yıllarda bu iki konuda bir ivme kazandık. Bu ivmenin artarak devam etmesi için var gücümüzle çalışmalıyız. Tertemiz havası, soğuk suları ve uçsuz bucaksız ormanlarıyla yaylalarımızı dünyaya tanıtmak. Bölgemizi İsviçre’ nin Davos’ una Dönüştürmek için tüm gücümüzle çalışmaktayız.

Festival programına dönecek olursak.

 

06-07-08 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılacak olan  Uluslar arası 24 nci Kümbet Kültür ve Sanat festivalimizin çalışmalarının tamamlandığını, açılışın 06 Temmuz akşamı Dereli Belediye meydanında yapılacak müzik eğlence programında sanatçı  Karmate grubunun  vereceği konser ile başlayıp festival programının 07 Temmuz 2012 Cumartesi akşamı saat 21.00’ de Kümbet Yaylası Aymaç Mesiresinde Festival ateşinin yakılması, havai fişek gösterileri, davul-zurna ve kemençe eşliğinde toplu horon gösterileri, Türk Halk Müziği sanatçılarının katılacağı müzik eğlence programı ile devam edecek.

 

Festivalimizin gala günü olan 08 Temmuz 2012 Pazar günü şenlik programına, Türk Halk Müziği sanatçısı Nurettin BAY  ,Güler ÖZTÜRK ,  Erdal GÜVENDİ,  Hicabi ŞENLİKOĞLU, Tuncay UZUN, Serkan ÖZER, Bahadır AYDOĞAN, Yücel ÖNER, Mesut ELTUĞRAL, GİFSAD Halk Oyunları  ve Bosna-Hersek, Uganda, Nijerya, Kamerun, Rusya gibi Yabancı Ülkelerin Halk Dansları Topluluğu ve sürpriz sanatçılar katılacaktır.

 

Her yıl Temmuz ayında gerçekleştirilen festivalimizin etkinlikleri 4 gün süre ile devam ederek festivalin gala gününden önce yöreye özgü fotoğraf ve el sanatları sergisi turizmle ilgili konferans düzenlenmesi müzik ve eğlence programları Kültür Sanat ve diğer etkinlikler düzenlenmektedir. Festival öncesi yapılan bu etkinliklere yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetli ve vatandaşlar ilgi göstererek katılmaktadır.

 

Festivalimizin Pazar günkü Gala gününde yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetli misafir ve turist katılarak yaklaşık 30 – 40 bin kişi bir araya gelip sıla ile gurbet bağlantısını oluşturmaktadır.  Her yılki festivalimize çok sayıda bürokrat katılmaktadır.

 

Müzik eğlence programımıza Ulusal çapta sanatçılar ile Mahalli sanatçılar bunun yanı sıra Türk Cumhuriyetleri Halk dansları topluluğu ve yine halk oyunları ekipleri gösteriler sunmaktadır.

 

Bu Festivalimizin düzenlenmesinde ve bugüne kadar gelmesinde öncülük eden önceki Belediye Başkanlarımızdan ölenleri rahmetle anıyoruz. Hayatta olanlara sağlıklı yaşam diler hepsine teşekkür ediyoruz. Tertip Komitelerinde yer alan bütün insanlarımıza, ağa ve sponsorlarımıza ve ayrıca özellikle Sayın Valimiz Dursun Ali ŞAHİN’ e, Giresun Milletvekilimiz AK Parti Grup Başkan Vekili Sayın Nurettin CANİKLİ’ ye, Milletvekilimiz Sayın Mehmet GELDİ’ ye, Milletvekilimiz Sayın Adem TATLI’ ya, Milletvekilimiz Sayın Selahattin KARAAHMETOĞLU’ na ve Tuzla Belediye Başkanı Sayın Şadi YAZICI’ ya çok teşekkür ederiz.

 

Bu etkinliklerimiz genişletilerek yöremizin turizmine katkı sağlanması için çalışmalarımız devam edecektir

 

Festivalimize katılacak sanatçılara ve sponsorlarına, festivalimizin alt yapı çalışmalarında organizasyonumuza maddi ve manevi katkıda bulunan herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Tüm halkımızı bu hafta sonu yapılacak olan 24. düzenlenecek olan Uluslar arası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali’ne bekliyoruz.

03/07/2012
K.Zeki ŞENLİKOĞLU 
Dereli Belediye Başkanı 

 

                                                                          

Giresun Dereli Belediyesi © 2011. Tüm hakları Saklıdır. Tasarım Powerlink Bilgisayar